Pelet ahşap atıkların geri dönüştürülmesiyle üretilen sürdürülebilir ve çevre dostu bir yakıtken, kömür yer altı kaynaklarından elde edilir ve yüksek karbon ayak izine sahiptir.

Pelet yakıtının yanma ve tutuşma süresi kömüre göre daha kısadır. Kömür ile 1 saatte ısıtılabilen mekanları pelet yakıt ile çok daha kısa bir sürede ısıtabilirsiniz.
Kömürün yanma verimliliği en fazla yüzde %78’dir. Yani kömürün en az çeyrek torbası kül ve cüruf olarak çöpe gitmektedir. Pelet yakıtının yanma verimliliği %95’e kadar çıkmaktadır. Boşa giden pelet miktarı yok denecek kadar azdır. Pelet yakıtı %1 kül oranına sahiptir. Bu yüzden temizlik ve konfor bakımından kömür ile değil doğalgaz ile kıyaslanabilir. Fiyat ve yıllık ısınma maliyetleri açısından kömüre göre daha düşüktür.

Pelet Isı Değeri Nedir?

Peletlerin ısı değeri, peletin yapımında kullanılan odun türüne, nem oranına ve sıkıştırma yöntemine bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle peletlerin ısı değeri, ortalama olarak 4.8 – 5.3 kWh/kg (17.3 – 19.1 MJ/kg) arasındadır.

Bu değerler, doğru şekilde kullanıldığında, peletlerin kalorifik değerinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Peletlerin daha yüksek ısı değerleri, daha yüksek verimli bir ısıtma sistemi sağlayarak daha az yakıt kullanımı ile daha fazla ısı üretimine olanak tanır. Ancak, peletin ısı değeri, kullanılan odun türüne ve kalitesine bağlı olarak değişebilir, bu nedenle satın almadan önce peletin özelliklerini kontrol etmek önemlidir.

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir