Pelet Nedir?

HW PELLET

Pelet Nedir?

Endüstriyel atıkların kurutulup öğütülmesinin ardından, yüksek basınçlı pres makineleri ile sıkıştırılarak oluşturulur. Paletlerin bu şekilde küçük parçalar haline getirilmesinin sebebi; yoğunluğunun arttırılıp, daha fazla enerji sağlamaktır. Her türlü odun, talaş, endüstriyel ve tarımsal atıklardan pelet elde edilebilir. Pelet adı verilen yakıtı iki şekilde sınıflandırmak mümkündür. Birincisi odun peleti bir diğer adıyla wood pelets, ikincisi ise agripelets yani tarımsal atık peleti olarak adlandırılır. Günümüzde pelet yakıt üretiminin kullanılması ve taşınması, ülkemize göre yurtdışında birçok ülkede daha yaygın şekilde kullanılır durumdadır. Yani ülkemizde henüz çok fazla bilinen bir yakıt türü değildir.

Pelet Yakıt Ürününün Hammaddeleri

Pelet yakıtı şekil olarak elips ya da miskete benzer bir yapıya sahiptir. Genel olarak 6 ila 10 milimetre çapında ve 10 ila 40 milimetre arasında uzunluğa sahiptir. Hammaddeleri ise talaş, ağaç kabuğu ve dalları, odun yongası, üretimi yapılan ekinlerin (buğday, arpa, çavdar, ayçiçeği, mısır ve benzeri) sapı, meyve çekirdekleri, fındık, ceviz, yer fıstığı vb. kabuğu ve ağaç dibine düşmüş kozalaklar gibi atıklardan ve ürünlerden oluşur. Tüm bu tarımsal atıkların, çok büyük bir basınç kullanarak işlev gören pres makineleri ile sıkıştırılması sağlanır. Yani doğadaki tüm tarımsal atıklar ve odun türlerinin kurutulup, öğütülüp, preslenmesi sonucu pelet yakıtı elde edilir. Peletlerin bir arada kalmasını sağlayan yardımcı hammaddeler ise; su, nişasta, bitkisel parafin, melas gibi malzemelerden oluşur.

Çam Pelet Nedir? Neden Tercih Edilmelidir?

Çam peleti, çam ağacının odun atıklarının ve geri dönüşüm malzemelerinin işlenmesiyle elde edilen bir biyoküttür. Odun peletleri genellikle biyokütle enerji üretimi için kullanılan yenilenebilir bir yakıttır. 

Çam peletleri, odun yakma sobaları, kazanlar veya biyokütle enerji santrallerinde kullanılarak ısınma veya elektrik üretimi için enerji sağlar. Peletlerin düşük nem içeriği, daha yüksek ısı verimliliği ve daha temiz bir yanma sağlamalarına yardımcı olur.  Özetlemek gerekirse, çam pelet nedir sorusunun cevabı, odun atıklarının geri dönüştürülmesiyle elde edilen bir biyoyakıttır. Isınma veya enerji üretimi için kullanılabilen çevre dostu bir yakıt seçeneğidir.

Sohbeti başlat
1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, yardımcı olabilir miyim?